GTD zoznamy, ktoré Vám uľahčia život

Ak za zaoberáte zvýšením osobnej produktivity alebo time managementom, či metódou GTD, určite ste sa stretli s pojmom TO-DO zoznam. Je to jednoducho zoznam úloh, ktoré máte urobiť. Takým najjednoduchším príkladom to-do listu, je nákupný zoznam. Ak niečo kúpite tak to vyškrtnete zo zoznamu. Máte tak vždy prehľad čo ste už kúpili a čo ešte treba kúpiť nabudúce. Takýchto zoznamov môžete mať viacero. Nebudete si predsa do toho istého zoznamu písať nákup v potravinách spolu s tipmi na narodeninové darčeky a úlohami, ktoré máte v práci. Vznikol by tak dlhý neprehľadný zoznam v ktorom sa ťažšie orientuje. Výhody samostatných to-do listov môže byť hneď niekoľko:
– v práci máte na stole zoznam pracovných záležitostí
– obchode si pozriete zoznam vecí ktoré treba nakúpiť
– cestou domov si poznačíte tip na darček na osobitný zoznam
– nemôžete predsa myslieť na všetko naraz – na odľahčenie mysle slúži práve to-do list.

Príklady zoznamov, ktoré môžu zvýšiť Vašu produktivitu, alebo inak uľahčiť život:

 1. Zoznam úloh: Jednoduchý zoznam vecí, čo musíte urobiť.
 2. Zoznam projektov: Zoznam projektov Vám pomôže mať neustály prehľad o všetkých rozpracovaných projektoch.
 3. Zoznam želaní: je to zoznam vecí, ktoré chcete kúpiť, ale nie hneď (až keď budete mať peniaze alebo, čas, alebo ak keď budú mať akciu vo Vašom obchode…).
 4. Nákupné zoznamy: Zoznam vecí ktoré potrebujete najbližšie nakúpiť, alebo zoznam potravín, ktoré pravidelne nakupujete.
 5. Tipy na darčeky: Nič nie je nič horšie ako Vianoce pred dverami (alebo iné okrúhle výročie vo Vašej rodine) a Vy nemáte žiadnu predstavu o tom, čo kúpiť Vašim najbližším. S pomocou tohto zoznamu máte pred sebou tipy, ktoré ste si poznačili vždy keď ste objavili niečo špecifické.
 6. Zoznamy úloh s viacerými krokmi: Zoznam vecí kde k ich splneniu potrebujete urobiť viacero (nadväzujúcich) krokov. Výhodou ďalších krokov je, že každú úlohu si stačí raz v kľude premyslieť. Kedykoľvek potom môžete plniť jednotlivé kroky bez toho aby ste sa neustále vracali (rozpamätávali) k riešeniu vedúce k cieľu.
 7. Zoznam na čítanie: Zoznam kníh a časopisov ktoré plánujete prečítať.
 8. Web adresy s prihlasovacími údajmi: Zoznam všetkých webov ku ktorým sa potrebujete prihlásiť s menom a heslom. Mať všade rovnaké prihlasovacie údaje nie je bezpečné a všetky prihlasovacie údaje si predsa nemôžete pamätať.
 9. Life zoznamy: Zoznam dlhodobých úloh a životných cieľov, ktoré potrebujete mať neustále na očiach aby ste "nezišli z cesty".
 10. Zoznamy vzťahujúce sa k dňom: Zoznamy vecí ktoré sa vzťahujú k dňom alebo týždňom (utorok a štvrtok fitnesko, streda hudobná výchova…).

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho: pošli na vybrali.sme.sk

1 komentár to “GTD zoznamy, ktoré Vám uľahčia život”

 • […] Aj pri pracovných alebo osobných úlohách sú úlohy ktoré nehoria. Ale sú tu aj nesplnené úlohy, ktoré vás nekonečne brzdia. A o tieto úlohy práve ide. Potrebujete jednoducho to-do zoznam, ktorý funguje. Čo to je to-do zoznam píšem v článku To-Do zoznam. Zaujímavý je aj článok o zoznamoch, ktoré Vám uľahčia život. […]

Napíš odpoveď

husle
OK knihy