Hľadanie riešenia počas spánku
Kedysi som čítal o tom, že riešenie rôznych otázok môže človek nájsť aj počas spánku. Práve v spánku má človek neaktívne vedomie a činné je podvedomie, ktoré môže dopomôcť k nájdeniu kreatívneho riešenia. Len je potrebné si to hneď zapísať pretože 5 minút po prebudení, zabudneme polovicu snov, a o ďalších 5 minút zabudneme takmer všetko, čo sme v sne videli. Sen však môže byť pre človeka veľmi užitočný.
Dôležité pri tomto nachádzaní riešení, je kvalitný spánok. Ak pravidelne dobre spíte, vstúpite do fázy REM spánku a môžete si zlepšiť schopnosť kreatívneho riešenia problémov až o 40 percent. Ďalšou podmienkou je zaoberať sa riešenou otázkou pred spaním. Nesmiete však uzatvárať riešenie otázky akýmkoľvek spôsobom, pretože sa otázkou Vaše podvedomie prestane zaoberať. Teda nehovorte si: "takto a takto by to mohlo byť". Otázka musí ostať otvorená. Zaoberáme sa len všetkými možnými nápadmi riešenia. Po prebudení si zapíšte všetky nápady. Najlepšie je to ihneď po prebudení, ako aj počas celého dňa. Môžete si zriadiť k tomuto účelu zvláštny zošit. Tento postup je dobré opakovať viac dní za sebou. A samozrejme nedajte sa odradiť prvými pokusmi bez akéhokoľvek nápadu. Niekedy si na tento spôsob hľadania odpovede či riešenia treba zvyknúť počas niekoľkých dní alebo aj týždňov.
Svoju kreativitu v spánku využívali mnohí vedci (Thomas Edison), umelci (Salvador Dalí) spisovatelia (Stephen King) a mnohí ďalší… Mendelejev údajne videl svoju tabuľku chemických prvkov v sne. Mary Godvin sa raz v noci zobudila na sen v ktorom videla príšeru a tak vznikol jeden z najznámejších hororov – Frankenstein. Paul McCartney počul po prebudení vo svojej hlave melódiu. Sadol si ku klavíru a zapísal sa do dejín populárnej hudby piesňou Yesterday.
Takže je to na Vás. Vyskúšate to?
sny su super… pokial som si ich bol schopny zapametat bolo to uzasne…
od isteho casu mam vsak “nieco v hlave” a 99,5% snov si nepametam… skoda. (:o(