Zopár fintičiek Time management-u

Pracovať efektívne s časom je neoddeliteľnou schopnosťou vysoko efektívnych ľudí. Hovorí sa, že deň má 24 hodín, ale keď si privstanete hodinku skôr tak máte k dispozícii 25 hodín. Toto ale je vtip. Deň sa natiahnuť nedá. Nedá sa ani zastaviť čas. Preto sa musíte naučiť pracovať efektívnejšie. Čiže za menej času spraviť viac.
Ak sa pýtate či je to vôbec možné. Moja odpoveď je ÁNO. Vo vašom okolí sú úspešní ľudia, ktorí toho stihnú viac a majú k dispozícii tak isto 24 hodín ako vy.
Niektoré fintičky ktoré vám pomôžu zamerať sa na dôležitú prácu:
Prevezmite zodpovednosť
Ak máte tendenciu, obviňovať iných ľudí za to, že strácate čas, prestaňte s tým. Prijmite zodpovednosť za to, ako trávite svoj čas. Zamyslite nad tým, ako ho lepšie využiť. Ak to urobíte, budete napredovať rýchlejšie a cieľavedomejšie a navyše získate silu k ďalšej práci.
Naučte sa hovoriť NIE
Povedať nie je niekedy dosť ťažké. Všetko robíte samy, lebo nedokážete povedať nie, alebo preto že si myslíte že to dokážete urobiť len vy, alebo, alebo… No uvedomte si, že ak budete všetko robiť samy, tak budete pracovať aj na veciach ktoré nie sú dôležité pre váš súčasný projekt, a navyše úloh vám bude neustále pribúdať.
Požiadajte o pomoc
Nie je pravda že všetko musíte urobiť sami. Prácu môžete delegovať. Proste ju zveriť niekomu inému. Niekedy je to naozaj ťažké. Zrejme si myslíte, že tú prácu aj tak vy urobíte najlepšie. Je veľmi pravdepodobné, že máte pravdu. Ale hovorí sa, “že za opýtanie človek nič nedá”. Ak zistíte, že niečo môžete delegovať, urobte to. Získate čas navyše.
Zmeňte návyky
Je jednoduché slepo nasledovať zvyky. Vo väčšine prípadov je to aj užitočné, lebo zvyky nám prácu uľahčujú. Nemusíte predsa stále znovu a znovu rozmýšľať ako to urobiť. Ale ak vyskúšate nové efektívnejšie metódy, zistíte že Vám práca netrvá tak dlho a získate tak čas navyše.
Zjednodušte si svoj život
Každý väčší projekt si rozplánujte do viacerých menších etáp. A potom ich postupne zdolávajte. Pri plánovaní Vás napadnú efektívnejšie riešenia a vždy budete vedieť čo máte robiť. Zdolávaním malých etáp sa budete nezadržateľne blížiť k cieľu.
Odmerajte si plytvajúci čas
Každý sem-tam plytvá časom. Niekedy je to viac, niekedy menej. Zamyslite sa nad svojim denným režimom. Všimnite si ktoré činnosti Vám koľko trvajú a akú majú prioritu pre Váš cieľ. Najprv robte činnosti “ktoré Vás privádzajú k cieľu” až potom činnosti “ktoré treba aj tak urobiť”.
Ak máte chuť vyskúšať uvedené fintičky, porozmýšľajte ako konkrétne ich viete realizovať vo vašich podmienkach. Nezaoberajte o nimi len raz. Vytlačte si tieto body na papier a dajte si ich niekde do svojej blízkosti. Venuje tomuto niekoľko minút počas viacerých dní. Určite Vás niečo napadne…

3 Odpovede to “Zopár fintičiek Time management-u”

  • agi:

    "že za opýtanie človek nič nedá"
    no to hej peťo, ale môžem dostať – po papuli.
    a často sa stane, že kým by som našiel niekoho kto úlohu urobí za mňa, tak si to skôr urobím sám. pakáreň. take care

  • Áno, stáva sa to, že kým sa niekoho buďeš vypytovať a potom mu vysvetľovať ako to má urobiť, tak si to za ten čas urobíš aj sám. Ale zase na druhej strane časom zistíš kto je ochotný ti pomôcť a čo zvládne v dostatočnej miere. No, a potom to už ide ľahšie a ty drahocenným časom už len šetríš…

Napíš odpoveď

husle
OK knihy